Toto je starší verze dokumentu!
Obsah
Evidence staveb
Evidence staveb je herní systém pro evidenci soukromých a veřejných staveb v Českém hvozdu, které někdo spravuje (tzn. stará se o ně a zodpovídá za jejich stav a kvalitu). Zaevidované stavby se jednou za hodinu automaticky propisují na mapu světa na webu serveru.
Evidence staveb se záměrně netýká staveb liniových (cesty, stezky, tratě, potrubí apod.), ty se hlásí Administraci.
Ovládání
Evidence staveb je dostupná v okně inventáře pomocí tlačítka se zeleným trojúhelníkem. V horní části okna je tabulka staveb (ve výchozím režimu se zobrazuje 10 nejbližších staveb, režim lze přepnout rozbalovacím polem u horního okraje okna). Tlačítkem „nová stavba zde“ mohou hráči/ky zaevidovat svoji novou stavbu (přitom musí stát na místě, kde se chystají začít stavět). Část okna vpravo dole zobrazuje údaje o vybrané stavbě, nebo nápovědu (pokud není žádná stavba vybraná).
Důvody evidence
- Jen zaevidované stavby můžete považovat za „svoje“; nezaevidované stavby jsou anonymní, takže je může kdokoliv převzít a upravit, jak bude chtít. Evidujte stavby, na kterých vám záleží a o které jste ochotní se starat.
- Systém vás předem upozorní, pokud se pokusíte založit stavbu na nevhodném či zakázaném místě.
- Ostatní hráči/ky (a Administrace) získají jasnou představu o tom, co stavíte, že to stavíte vy a v jaké je výstavba fázi. Rovněž je to způsob, jak ostatním snadno sdělit, že jste stavbu opustili a na jejím dalším osudu už vám nezáleží.
- I v případě, že na serveru přestanete hrát a stavba bude předána ke správě jinému hráči/ce, zůstane tu záznam o tom, že jste stavbu založil/a a postavil/a.
Stavy staveb
stav | popis | stavy, kam je možno stavby přepnout |
---|---|---|
rozestavěná | stavební práce byly zahájeny a část stavby je již postavená, ale stavba ještě není ve stavu, kdy by ji spravující hráč/ka považoval za úplnou |
Rozdíl mezi soukromou a veřejnou stavbou
Mezi soukromými a veřejnými stavbami jsou následující rozdíly:
- Určení:
- Soukromé stavby jsou zamýšleny k tomu, aby sloužily především danému hráči/ce a těm, koho na ni sám/a pozve. Až na výjimky nenabízí veřejné služby (mohou mít na vnější stěně veřejné obchodní terminály) a nejsou míněny.
- Veřejné stavby jsou zamýšleny k tomu, aby sloužily všem hráčům/kám, a většinou se mají stát součástí infrastruktury světa.
- Příklady:
- Typickými soukromými stavbami jsou: vlastní sklad, vlastní dílna. Zemědělská usedlost (farma) může být také soukromou stavbou (pokud ji hráč/ka bere jako svoji zahradu), ale může být i stavbou veřejnou (pokud umožňuje využití ostatním hráčům/kám na základě psaných pravidel).
- Typickým veřejnými stavbami jsou: nádraží, restaurace, obchody, úřady, nemocnice, hřbitovy (vzácně může být i soukromý „osobní hřbitov“), veřejné dílny apod.
- Pozornost Administace:
- Soukromým stavbám věnuje Administrace méně pozornosti. Po dokončení je můžete rovnou označit za hotové. Administrace je normálně neposuzuje (pokud o to hráč/ka sám/a nepožádá) a zasahuje jen tehdy, pokud je taková stavba příliš velká, příliš nerealistická nebo příliš škaredá zvenku.
- Veřejným stavbám věnuje Administrace pozornost. Po dokončení je posuzuje a vyžaduje po hráči/ce splnění moderních stavebních standardů (jako např. bezbariérový přístup na všechna důležitá místa stavby nebo použití vhodných tvarů a materiálů k dosažení realistických tvarů a barev částí stavby) a bude se snažit dohlédnout, aby stavba opravdu plnila hráčem/kou deklarovanou funkci.
- V případě dlouho trvající nepřítomnosti spravujícího hráče/ky:
- Soukromou stavbu nechá Administrace dlouho chátrat, v případě nutnosti ji spíše zcela nebo převážně odstraní, než aby ji předal/a někomu jinému do správy. U soukromé stavby máte tedy o dost větší pravděpodobnost, že vám zůstane, i když se o ni nebudete delší dobu starat.
- Veřejnou stavbu Administrace předá jinému ochotnému hráči/ce nebo se jí ujme sám/a.
- Pravidla:
- Soukromé stavby zpravidla nemají stanovená pravidla svého využití. O jejich využití rozhoduje spravující hráč/ka. Ostatní mohou tyto stavby jen navštívit, někdy ani to ne.
- Veřejné stavby bývají otevřeně přístupné všem (přijatým) hráčům/kám, a mohou mít vyvěšená pravidla či cedule, které umožní ostatním hráčům/kám je využívat nad rámec pouhé návštěvy.
- Odměna:
- Za dokončení soukromé stavby nedostává hráč/ka žádnou odměnu, kromě samotné možnosti stavbu využívat a zvát na ni další hráče/ky.
- Za dokončení veřejné stavby může hráč/ka dostat odměnu ve formě peněz (jen dělnické postavy) nebo bodů aktivity.
- Záměr stavby:
- U soukromých staveb není vyplnění záměru stavby vyžadováno.
- U veřejných staveb je vyžadováno vyplnění a aktualizace záměru stavby.
Rezervované oblasti
Administrace může do evidence staveb zadávat kromě soukromých a veřejných staveb také rezervované oblasti. To jsou zóny, v nichž jsou stavby hráčům/kám dovoleny jen po domluvě s Administrací. Rezervované oblasti jsou v evidenci vyznačeny modrým zabarvením názvu a na mapě světa jsou vyznačeny jako oblast s modrým rámem.
V současnosti existují tyto rezervované oblasti:
- Český hvozd-střed (oblast středu mapy)
- Vánoční ostrov (oblast Vánočního ostrova na jihovýchodním okraji mapy)
Historie
Původně se stavby hlásily přímo Administraci, která stavby zakreslovala na mapu světa na webu. To však hráče/ky dost odrazovalo od zakládání nových staveb a nefungovalo to během mnohaměsíční absence Administrace v roce 2024. Proto byla v září 2024 zavedena evidence staveb dostupná přímo v okně inventáře, která již v běžných případech nevyžaduje asistenci Administrace. (8. září začal zkušební provoz, 28. září byla nasazena hotová verze.)