Tato wiki byla otevřena 10. ledna 2025.

Toto je starší verze dokumentu!


Pravidla pro železniční a tramvajový provoz

Platí od: 1. ledna 2025

Linky

§ 1 Číslování:
Čísla linek se používají výhradně pro automatizovaný provoz, pro řízení ručního provozu se používají směrovací kódy nebo ruční nastavování vlakových cest či výhybek.

  • Železniční linky osobní dopravy se číslují přirozenými čísly s předponou S v rozsahu S1 až S49, případný expresní charakter linky se nerozlišuje.
  • Nákladní železniční linky se číslují s předponou N v rozsahu N1 až N49.
  • Tramvajové linky osobní dopravy se číslují přirozenými čísly bez předpony v rozsahu 1 až 49.
  • Nákladní tramvajové linky se číslují s předponou N v rozsahu N50 až N99.
  • Linky se smíšenou přepravou (osobní i nákladní) se považují za linky osobní dopravy.

§ 2 Stejně označené linky:
Pro železniční linky platí, že v celé síti může existovat pouze jedna linka s daným označením, může však mít víc variant trasy. Pro tramvajové linky platí, že dvě různé linky mohou být označeny stejným číslem, jsou-li součástí různých tramvajových systémů a nesdílejí-li žádnou společnou dopravnu.

§ 3 Interval:
Nejkratší dovolený interval pro jednotlivou železniční linku je 5 minut. Toto omezení neplatí pro kyvadlovou dopravu a tramvajové linky. Výjimky z tohoto pravidla může schválit Administrace.

Ručně řízený provoz

§ 4 Provoz na nezabezpečených tratích:
Na nezabezpečených tratích při ručním řízení za nastavení výhybek do správného směru zodpovídá strojvedoucí.

§ 5 Provoz na zabezpečených tratích:
Na zabezpečených tratích strojvedoucí používá ke směrování vlaku směrové kódy nebo vzdálené nastavování vlakové cesty, případně může vlakovou cestu nastavit i přímo na semaforu.

§ 6 Blokování: Je zakázáno ručně řízenými vlaky blokovat provoz automatických linek bez souhlasu jejich provozovatele/ky. Je zakázáno dlouhodobě odstavovat vlaky takovým způsobem, že by ve stanici či zastávce nezůstala pro některý směr jízdy žádná kolej použitelná pro průjezd stanicí.

Tisk/export