Obsah

Systém linek

Systém linek je herní systém pro provozování linkové (především železniční) dopravy. Jeho úlohou je řídit u automatických linkových vlaků na předem definovaných trasách zastavování na zastávkách (resp. jejich projíždění) a v reálném čase sledovat polohu vlaků, jízdní dobu a zpoždění. Do budoucna by měl ovlivňovat i časy odjezdů z jednotlivých zastávek, to však v současné verzi není implementováno. Systém linek je vhodné skombinovat se systémem intervalů.

Definice pojmů

Základním pojmem systému je varianta linky. Varianta linky je definovaná uspořádaná posloupnost dopraven identifikovaná kombinací tří parametrů: linka, kód výchozí dopravny a směrovací kód. Přitom platí, že linka a kód dopravny musejí být neprázdné, zatímco směrový kód může být prázdný (a obvykle bývá).

Druhým pojmem je linkový. Jde o (perzistentní) stav vlaku. Je-li vlak linkový, jeho zastavování v jednotlivých dopravnách se řídí jemu přidělenou variantou linky a ignoruje nastavená pravidla ARS (podrobněji popsáno níže). Linkovým vlakem se stane nelinkový vlak, který zastaví na zastávkové koleji a po provedení změn linky a směrovacího kódu předepsaných v nastavení koleje u daného vlaku všechny tři parametry definující variantu linky přesně odpovídají některé do systému zadané variantě linky.

Vlak přestává být linkovým jedním z těchto způsobů:

Čím se linkový vlak liší od nelinkového

Linkový vlak zastavuje pouze na zastávkách uvedených v definici jemu příslušné varianty linky. Přitom si pamatuje, na kterých zastávkách již zastavil („odškrtává si je“), což umožňuje mít stejné dopravny na trase opakovaně.

Linkový vlak ignoruje pravidla ARS u zastávkových kolejí (není tedy třeba jeho linku uvádět v jednotlivých zastávkách po trase), stále se však řídí ostatními omezeními definovanými pro tyto koleje (směr jízdy a počet vagonů). Linkový status rovněž nemá žádný vliv na ARS pravidla u jiných železničních prvků (návěstidel, řídicích obvodů apod.), proto nemá přímý vliv na postavené vlakové cesty. Může však mít nepřímý vliv, pokud zastávková kolej mění směrovací kód (způsobí-li linkový status, že vlak takovou zastávkovou kolej projede, uvedený směrovací se nenastaví).

Editor variant linek

Varianty linky se zadávají a mění v editoru variant linek, který se otevře příkazem /linky (zatím není přístupný přes tlačítko).

úkol jak na něj
Přidat novou zastávku Na konec doplňte novou zastávku a do sloupce „odjezd“ jí uveďte jedinečné číslo. Podle něj se pak při uložení zařadí mezi ostatní zastávky.
Vyřadit existující zastávku Pro dočasné vyřazení nastavte zastávku do režimu „vypnutá“, pro trvalé smazání smažte hodnotu ve sloupci „odjezd“ (ponechte pole prázdné).
Vyměnit zastávku Změňte kód ve sloupci „kód dopravny“. Toto lze udělat i s výchozí zastávkou.
Zkrátit trasu Nastavte některou z dosavadních mezilehlých dopraven jako koncovou. Po provedení nastavení je potřeba pohlídat vlaky v síti, aby neujely někam pryč.
Změnit pořadí zastávek Upravte čísla ve sloupci „odjezd“. Při uložení se zastávky seřadí podle těchto čísel.

Význam nastavení varianty linky

nastavení popis
linka Musí být neprázdná. Linka vlaku musí přesně odpovídat zde uvedené hodnotě, a to po celou dobu jízdy vlaku po trase.
směrový kód Směrový kód, může být prázdný. Při odjezdu z výchozí zastávky musí směrový kód vlaku přesně odpovídat zde uvedené hodnotě, aby se vlaku přiřadila tato varianta linky. Později během jízdy se však může měnit.
vypnout Je-li varianta linky vypnutá, nové vlaky jsou touto variantou ignorovány. Tato volba se používá pro dočasné potlačení linkového provozu nebo při mazání linky (aby mohly stávající vlaky dojet do koncových zastávek jako linkové).

Význam nastavení jednotlivých zastávek

nastavení popis
odjezd Očekávaný počet sekund od odjezdu z výchozí zastávky do odjezdu z této zastávky. Musí být celé číslo v rozsahu 1 až 3600 (0 je vyhrazena pro výchozí zastávku) a na každém řádku jiné. Při uložení se podle tohoto údaje řádky seřadí (lze ho tedy použít pro vložení nové zastávky nebo změnu pořadí stávajících). Ponecháte-li toto pole prázdné, řádek se z nastavení smaže.
kód dopravny Kód dopravny pro danou zastávku. Musí být neprázdný (linkové vlaky nemohou zastavovat na zastávkových kolejích nepřiřazených žádné dopravně). Jedna dopravna se však může na lince opakovat, má-li v ní vlak zastavit vícekrát.
režim Stanovuje význam zastávky a chování při zastavování (viz níže).
kolej Informativní označení obvyklé koleje v dané zastávce/stanici pro účely sdělování cestujícím. Nemusí korespondovat se skutečným označením u zastávkové koleje. Nepovinný údaj.
pozice Uvádí se pouze v případě nutnosti. Je-li uvedena, vlak v dané dopravně zastaví výhradně na zastávkové koleji na zadané pozici; používá se v případě, kdy je v dopravně více zastávkových kolejí a nestačí omezení podle jiných parametrů (směru jízdy a počtu vagonů).

Režim zastávky

režim popis
výchozí Výchozí zastávka.
výchozí skrytá Skutečná výchozí zastávka, ale nezobrazuje se cestujícím.
normální Vlak zastaví pokaždé.
skrytá Vlak zastaví pokaždé, ale zastávka se nezobrazuje cestujícím.
na znamení Vlak zastaví jen na znamení. Protože v této verzi systému není implementován žádný způsob, jak dát znamení, doporučuje se zatím tuto volbu nepoužívat.
koncová zastávka Vlak zastaví pokaždé. Zastavením ztratí linkový status a po odjezdu pokračuje jako nelinkový vlak.
koncová zastávka (skrytá) Jako koncová zastávka, ale nezobrazuje se cestujícím.
koncová zastávka (pokračuje) Jako koncová zastávka, ale vlak může po zastavení zůstat linkový a ihned se přepnout na novou variantu linky. Používá se pro navazování linek bez nutnosti přestupu nebo v případě, kdy vlak odjíždí po stejné lince opačným směrem.
vypnutá zastávka Vlak danou zastávku ignoruje a chová se, jako by v nastavení nebyla uvedena. Používá se např. k dočasnému vyřazení některých zastávek z linky.

Na co si dát pozor