Český hvozd

Minetest/Luanti česky

Často kladené dotazy

Kolik hraje na serveru hráčů/ek?

Velmi málo. Po vstupu do hry se Vám vypíše přehled přijatých postav, které se přihlásily v poslední době. Celkový přehled o všech postavách přijatých za historii serveru si můžete udělat v seznamu postav.

Co tento server dělá proti kazisvětství (griefingu)? Budou moje stavby v bezpečí?

Hlavním opatřením je, že tu nechám hrát jen dospělé, civilizované a zodpovědné hráče/ky. Vstupující hráči/ky musejí vyplnit dotazník a zodpovědět doplňující otázky, takže případný trest není snadné obejít vytvořením nové postavy či změnou IP adresy. Akce hráčů/ek se zaznamenávají na straně serveru, takže pokud se na kazisvětství včas přijde, je vždy možné dohledat, kdo ho způsobil, kontaktovat ho a případně mu udělit trest. Stavby, které si budete přiměřeně hlídat, budou v bezpečí díky pravidelnému zálohování serveru a možnosti obnovení z těchto záloh.

Na serveru je navíc systém evidence staveb, který umožňuje rozlišit stavby opuštěné od těch, o které se někdo stará.

Kde mohu začít stavět?

Mimo oblast „Český hvozd: střed“. Pokud se nechcete domlouvat s ostatními hráči/kami, vyberte si místo alespoň 150 metrů od jejich staveb, jinak se domluvte s hráči/kami spravujícími tyto stavby.

Kde mohu začít těžit?

Pro těžbu nerostů vyskytujících se ve velké hloubce navštivte Základnu hlubinné těžby. Pro povrchovou těžbu si vyberte místo daleko od cest a zastavěných oblastí, případně se domluvte s hráči/kami postav spravujícími zastavěné oblasti blízko místa, kde se chystáte těžit. Podrobnější instrukce jsou na stránce činnosti těžit nerosty v sekci „Pravidla“.

Kam mohu ve hře chodit a kam ne?

Na následující místa byste neměl/a chodit bez pozvání či dovolení:

  • interiéry za zamykatelnými dveřmi (ani v případě, že jsou otevřené)
  • místa, kam je vám viditelně a legitimně umístěnou cedulí vstup zakázán
  • jasně označené soukromé pozemky nebo pozemky souvisle oplocené
  • místa přístupná jen skrz ilegálně vzniklé díry v plotech, zdech apod.

Na tato místa nevstupujte bez dovolení, ani když se tam dostanete použitím teleportéru, skákadla, kluzáku nebo jiného podobného nástroje. Pokud se na nich ocitnete omylem, neprodleně je opusťte.

Vstup na tato místa vám může dovolit osoba, která je má na starosti nebo které jsou přidělena, a to buď osobně nebo prostřednictvím na místě vyvěšených pravidel či cedulí (např. věznice je za zamykatelnými dveřmi, ale je u nich cedule, na níž Administrace dovoluje vstup komukoliv).

Pohyb ve hře přesto není tak omezený jako ve skutečném světě — v Českém hvozdu na smíte vstupovat do neoznačených a rozestavěných staveb, neprozkoumaných jeskyní a přeskakovat zábradlí, ploty a jiné podobné překážky, pokud neohraničují pozemek, kam nemáte dovolen vstup. Rovněž veřejná místa nemají omezenou otevírací dobu, takže vás nikdo nebude přes noc vyhánět např. z restaurace.

Spadl/a jsem do hluboké jámy. Jak se mohu dostat ven?

Máte-li s sebou skákadlo, můžete se s ním pokusit z jámy vyskočit. Jiné, typicky minetestovské řešení spočívá v tom, že pod sebe naházíte něco, čeho máte přebytek (např. hlínu či kámen). Další možností je postavit si ke stěně žebřík nebo lešení a vylézt po něm (oproti realitě vám Minetest bohužel neumožní si shora celý žebřík vytáhnout a odnést). Častým řešením je také použití teleportačního příkazu /domů či /začátek.

A pak zbývají řešení méně častá: někdo další vám může shora spustit lano, můžete si vyhloubit šikmý tunel směrem nahoru, můžete si postavit dole trampolínu a z jámy vyskočit, můžete si tam postavit cestovní budku a odcestovat na jinou stanici na některé své síti cestovních budek.

Ve hře nastala noc a nevidím na to, co stavím/těžím/dělám. Co s tím mohu dělat?

Vzhledem k tomu, že noc je na Českém hvozdu krátká, doporučuji počkat, než skončí. Máte-li zapnutý zvuk, můžete vypnout monitor a odpočinout svým očím, protože každé ráno hra oznámí charakteristickým zvukem zpěvných ptáků.

Jak velký svět Český hvozd nabízí?
  • Velikost světa je omezena na cca 8×8 kilometrů. Tato velikost není definitivní; uvolním ji, pokud se svět dostatečně zaplní, ale podle zkušeností z jiného serveru si myslím, že pro hráčstvo z malé československé země je to až až.
  • Dno světa je v hloubce -4032.
Jak dlouho v Českém hvozdu trvá den a noc?
Celý cyklus dne a noci trvá zhruba 40 reálných minut, z toho den trvá cca 32 minuty a noc 6 minut. (Cca od 20:00 herního času do 05:30 herního času).
Jsem z jiného serveru zvyklý/á na létání. Bez něj mi to nějak nejde. Co s tím mohu dělat?
Pokud jde o pohyb po světě, naučte se používat rychlý pohyb s klávesou Aux1; až získáte cvik, zjistíte, že se létání dost podobá. Pokud jde o využití létání při stavbě, naučte se používat lešení, skákadlo a periskop, případně i jeřáb. Možná také oceníte polštáře pro zmírnění tvrdých dopadů. A máte-li kouzelnickou postavu, můžete zkusit teleportér.
Jak se zbavit nechtěných předmětů v inventáři?
Možností máte několik. Asi nejpraktičtější je v nastavení postavy (viz příslušné tlačítko v okně inventáře) zaškrtnout „předměty vyhazovat do koše místo na zem“. Pak vám stačí předmět vybrat na výběrové liště a stisknout Q. Další možností je přetáhnout předmět z inventáře do přihrádky označené „Zničit:“. To se hodí především pro jednotlivé předměty. Pokud se zbavujete většího množství předmětů z inventáře, můžete je kombinací Shift+levý klik napřesouvat do výrobní mřížky a odtud je odstranit tlačítkem se symbolem popelnice (vlevo od výrobní mřížky). Až si na tento způsob zvyknete, zjistíte, že je velmi pohodlný, a začne vám na jiných serverech chybět. Také můžete ve hře najít nejbližší odpadkový koš či kontejner a předměty naházet tam. Dělnické a kouzelnické postavy mají v koších a kontejnerech oddělené inventáře, takže se nemusíte obávát, že by přes koše mohlo dojít k předávání předmětů mezi těmito skupinami postav.
Co znamenají body a úrovně, které se zobrazují po přijetí postavy na server
Úrovně (resp. body) ukazují kolik času jste na serveru strávili nějakou aktivní neautomatizovanou činností. Mezi odměňované činnosti patří nejen těžba, výroba a stavění, ale také např. procházení se. Dosažená úroveň se neformálně zohledňuje při diskusích ohledně změn na serveru (měl by to být lepší ukazatel než prostě odehrané hodiny). Předpokládá se, že hráči/ky s vyšší dosaženou úrovní jsou pro server důležitější (a server pro ně) než hráči/ky s nižší dosaženou úrovní.