Český hvozd

Minetest česky

Rozhraní inventáře

[obrázek]

Rozhraní inventáře otevřete klávesou „I“.

Část okna vlevo nahoře je přepínací a podle tlačítka, na které kliknete, vám zobrazí buď výrobní mřížku, knihu receptů, batohy, sloty na oblečení nebo možnost změnit texturu postavy.

Pod ní se nachází panel uvádějící stav vašeho bankovního konta (u nových postav není, objeví se až po přijetí postavy na server). Pod ním se nachází hlavní inventář a pod ním už tlačítka. Většina z nich přepíná funkci části vlevo nahoře, některé i části vpravo. Výjimkou je tlačítko „Pošta“, které otevře zcela samostatné okno vnitroherní pošty.

Pravou stranu okna (většinou) zaplňuje paleta předmětů — z ní si můžete vybrat předmět do knihy receptů (postavám s právem usnadnění hry se vybraný předmět namísto toho rovnou vykouzlí do inventáře).

Vyhledávací pole pod paletou předmětů slouží k jejímu filtrování. Zadaný text se bude vyhledávat v lokalizovaných popisech předmětů, jejich nelokalizovaných popisech a jejich technických názvech; paleta pak ukáže všechny vyhovující předměty.

Vyhledávací pole také umožňuje výběr podle kategorie. Následující tabulka uvádí podporované kategorie předmětů:

Co zadatCo to vybere
typ:barvitelnébloky barvitelné pistolí
typ:barvy15 základních barviv
typ:cestbudkycestovní budky
typ:oblečenívše oblékatelné včetně obuvi, ale (z technických důvodů) kromě plášťů
typ:kmenybloky kmenů stromů, každý ve třech provedeních (normální, všestranný a „kůra ze všech stran“)
typ:květinykvětiny, okrasné traviny a bonsaje (ne však obyčejná tráva či slunečnice)
typ:listí_a_jehličílistí, jehličí, břečťan a liána
typ:na_cncvšechny bloky, které lze obrábět na CNC soustruhu
typ:na_kpvšechny bloky, které lze rozřezat na kotoučové pile
typ:na_kp_i_cnc
typ:na_cnc_i_kp
všechny bloky, které lze zpracovat na koutoučové pile i CNC soustruhu
typ:pláštěpláště (oblékatelné)
typ:všechny_barvyvšech 256 druhů barviv

Batohy

Batohy slouží k odkládání věcí, které si chcete nosit sebou, ale nevejdou se vám do hlavního inventáře. Na Českém hvozdu si můžete pořídit až osm batohů (původní mód umožňuje jen čtyři).

[obrázek]

Jak se zbavit nechtěných předmětů v inventáři?

Doporučuji držet Shift a klikáním (levým tlačítkem) na předměty je přesunout do výrobní mřížky. Pak klikněte na tlačítko koše u mřížky, čímž se její obsah zničí. Až si na tento způsob zvyknete, zjistíte, že je velmi pohodlný, a začne vám na jiných serverech chybět.

Můžete rovněž najít nejbližší odpadkový koš či kontejner a předměty naházet tam. Dělnické a kouzelnické postavy mají v koších a kontejnerech oddělené inventáře, takže se nemusíte obávát, že by přes koše mohlo dojít k předávání předmětů mezi těmito skupinami postav.

Rychlý přesun mezi hlavním a jiným inventářem

Když přidržíte Shift a kliknete levým tlačítkem na některou dávku v hlavním inventáři, ta se automaticky přesune do „protilehlého“ inventáře, což může být batoh, truhla, nějaký stroj apod. Stejný postup funguje i naopak; tento praktický trik vám může ušetřit spoustu času, takže pokud s ním ještě nemáte zkušenosti, doporučuji vám si ve hře zkoušet, kde a jak funguje.